17 grudnia 2017

Nadchodzi japońska zima, więc czas włączyć KOTATSU

Żeby opisać kotatsu, muszę napisać o japońskich domach, chociaż o japońskich domach już coś tam kiedyś pisałem (pkt 5).

kotatsu
http://2.bp.blogspot.com

Japońskie budownictwo

Zacznijmy od tego, że japońskie domy budowane są z drewna i wytrzymują trzęsienia ziemi - jest to wynikiem wprowadzenia stosownych rozporządzeń i regulacji dotyczących budownictwa. Japońskie domy zbudowane są w mojej ocenie niedbale! Jak się w takim domu podniesie matę tatami (niektóre ważą ze 30kg...) to zaraz się wiele rozumie. Najczęściej tatami nie widać, bo jest pod dywanem, tak jak np. u mnie.

tatami
http://loveartlab.me

W wielu domach, w których przeprowadzałem takie inspekcje, pod matami tatami widywałem szczeliny o szerokości kilkunastu centymetrów, a o długości kilkudziesięciu. Przez takie szczeliny widać światło słoneczne i nawet glebę. Ściany są często z jakichś drewnianych albo gipsowych płyt, więc można w nich zrobić dziurę paznokciem, a jak ostatnio próbowałem zawiesić półkę, to śruba przeleciała przez ścianę i wpadła do drugiego pokoju. 

kotatsu
Ściana w mojej sypialni

Japońskie domy (z tego, co mi tu mówią Japończycy) po 20-30 latach się burzy i buduje od nowa, dlatego ich wartość nie jest aż tak wysoka. Wydaje mi się, że te wszystkie szczeliny i niedoskonałości są celowe... jak nadejdzie trzęsienie ziemi, to energia nie powala takiej giętkiej konstrukcji. Szef mi mówił, że lepiej znoszą trzęsienia wysokie i wąskie budynki - jak się z taką wiedzą spojrzy na japońskie miasta, to się wiele rozumie. 

kotatsu
Pilot od klimatyzacji (teraz włączone jest grzanie) kiedyś opiszę

Kotatsu

Lecz te wszystkie nieszczelności mogą poważnie dokuczać. Nieszczelne są okna, drzwi, podłogi, wszystko. Hula wiatr. Jak się zrobi zimno, to jest bieda, bo japońskie domy nie mają centralnego ogrzewania - używa się klimatyzacji, bo ona ma wbudowaną funkcję grzania, albo... właśnie... używa się kotatsu. Pogoda w Japonii to temat, który poruszałem już we wpisie pod tytułem pogoda w Japonii.

kotatsu
Nasz pokój dzienny, są tu 2 stoliki z kotatsu

Kotatsu to taki kwadratowy stolik, który pod blatem ma umieszczony grzejnik (tak naprawdę ten stolik to tsukue, a kotatsu to urządzenie grzewcze, ale upraszczam). Starsze konstrukcje miały taki jakby piekarnik, że można się było od tego zapalić i czasami zdarzały się pożary. Wyobraźcie to sobie... drewniany dom, grzałka, która rozgrzewa się do czerwoności i trzęsienia ziemi. To nie brzmi dobrze, ale na szczęście wiele kotatsu ma teraz inny grzejnik - taki metalowy radiator jak w komputerze. Taki stół ma podwójny blat - pod tym wierzchnim wkłada się specjalną kołdrę (a może to koc) i ona otacza stolik, dzięki czemu ciepło nie wylatuje spod stolika, a siedzący mogą się okryć. Poza tym jest to normalny stolik i używa się go do jedzenia posiłków, oglądania telewizji, pracy na komputerze itd. Mniej popularne jest kotatsu w zagłębieniu w podłodze - wtedy siada się dookoła tej dziury i nogi zwisają, a nie są wyprostowane.

kotatsu
Kotatsu z grzałką, obecnie mniej popularne https://makadto.files.wordpress.com

kotatsu
Uporządkowana wiązka kablowa zasilająca kotatsu (widać włączniki kotatsu).

Przestrzeń pod kotatsu jest dla zewnętrznego obserwatora całkowicie niewidoczna. Daje to siedzącym przy stole osobom niezwykle szeroki wachlarz możliwości, bo nigdy nie widać, w jaki sposób ułożone są tam nogi. Siedząc z innymi przy stole, możemy łatwo odgadnąć czyjeś intencje - jeżeli np. dziewczyna co chwilę przysuwa do nas nogi i szturcha stopą, a przy tym dyskretnie spogląda, prawdopodobnie może tu chodzić o próbę nawiązania jakiejś głębszej rozmowy. Japończycy i Japonki są bardzo nieśmiali i w relacjach damsko - męskich strasznie powściągliwi. Brak im spontaniczności i są strasznie formalni i wstydliwi, więc kotatsu daje im szansę na dyskretne okazanie sobie zainteresowania. Tu poniżej widzicie, że kotatsu skrywa wiele sekretów... i jeszcze te mandarynki na stole... mandarynki to taki owoc, który w Japonii jest popularny w grudniu, najbardziej w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wtedy się siedzi pod kotatsu i je mandarynki.

kotatsu
https://simg3.gelbooru.com
kotatsu
https://i.pinimg.com
Źródła/references:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz