22 lutego 2017

Jak przetrwać w Japonii? Sklepy 100 jenowe

Jako, że niedawno przeprowadziłem się do Japonii i obecnie jestem na etapie poszukiwania pracy (a co za tym idzie, również dosyć mocnego zaciskania pasa) chciałbym podzielić się z Wami jedną z metod, dzięki którym będziecie mogli zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy.

Ceny na Węgrzech

Poradnik ten może być wykorzystany zarówno przez okazjonalnych urlopowiczów, którzy postanowili odwiedzić Japonię na kilka, czy kilkanaście dni, jak i na osoby, które zamieszkały tutaj na stałe i jeszcze nie wiedzą, gdzie robić tanie zakupy.

Zapraszam do czytania!

Najbardziej polecam sklepy typu 100 YEN, LAWSON STORE 100, oraz DAISO. 

Blog o Japonii
LAWSON 100 - jedzenie za 100 jenów plus podatek (na tym starym zdjęciu akurat 5%)

W pierwszych z tych dwóch sklepów - jak już sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z produktami w cenie 100 jenów. I tutaj mała dygresja - w Japonii podatek nie jest wliczony w "podstawową cenę" prezentowaną jako ta główna i zazwyczaj cena z podatkiem podawana jest poniżej, zdecydowanie mniejszą czcionką. W większości przypadków jest to 8%. W sklepach 100 - jenowych kupimy tak naprawdę produkty za 108 jenów. Wiele sklepów szczyci się, że u nich (często po okazaniu paszportu) podatku nie płacimy, lecz - jak dowiodłem doświadczalnie - najczęściej ma to miejsce przy zakupach powyżej jakiejś kwoty, często jest to 5000 jenów, co w chwili obecnej odpowiada równowartości niecałych 400zł. 

Jeżeli zaś chodzi o sklepy typu DAISO - tutaj dostępne mamy produkty za 100 jenów, ale również droższe. Jeżeli nie została podana cena - wówczas jest to 100 jenów, natomiast niektóre artykuły (te oznaczone 200, 300) będą kosztowały odpowiednio więcej. 

Blog o Japonii
Sklep, gdzie wszystko jest za 100 jenów... plus podatek

Co możemy kupić w tego rodzaju sklepach? Niemal wszystko... (nie dotyczy to sklepów LAWSON, które oferują przede wszystkim artykuły spożywcze. W tanich sklepach znajdziemy artykuły gospodarstwa domowego wraz ze środkami czyszczącymi, przybory toaletowe, elektronikę, różnego rodzaju akcesoria rowerowe, samochodowe, narzędzia, rośliny, zabawki, oraz jedzenie i napoje. 

Muszę tutaj dodać, że z uwagi na fakt, iż Japończycy tworzą społeczeństwo zamożne i skłonne płacić więcej za coś, co spełnia ich oczekiwania,  produkty, które znajdziemy w opisanych przeze mnie sklepach również prezentują wysoki poziom. Sklepy te przyciągają więc nie tylko ceną, ale również akceptowalną, a niekiedy naprawdę wysoką jakością oferowanego asortymentu. 

Jeżeli czegoś potrzebujemy, warto sprawdzić, czy nie ma tego w jednym z opisanych sklepów. Różnice w cenach pomiędzy "zwykłymi sklepami", a dyskontami, potrafią być gigantyczne. Z moich obserwacji wynika, że kupując w popularnym sklepie z elektroniką, zapłaciłbym za zakupy kilkakrotnie więcej. To jeszcze nie wszystko... różnice potrafią być nawet kilkunastokrotne. Jeżeli potrzebny jest nam na przykład ręcznik, lub pantofle, a mamy zamiar spędzić w Japonii dwa tygodnie (lub więcej, ale mamy ograniczone środki) może się okazać, ze zamiast wydać w sklepie 2000 jenów, wydamy w sklepie stujenowym jedynie 100 jenów. 

Blog o Japonii
DAISO - produkty w bardzo niskich cenach
Oszczędności, jakie w dłuższej perspektywie można poczynić kupując produkty w dyskontach cenowych, są jak dla mnie przytłaczające. Oczywiście nie twierdzę, że zawsze warto wybierać tanie towary, gdyż jakość droższych produktów może być wyższa - nie upieram się, że nie, lecz warto podczas zakupów rozważyć wizytę w takim sklepie i w niektóre produkty zaopatrzyć się właśnie w nim. 

Mam nadzieję, że tym wpisem pomogłem osobom, które poszukują tanich alternatyw zakupowych w Japonii, która dla nas - Polaków - jest dosyć droga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz