9 lipca 2017

Pogoda w Japonii

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, japoński klimat jest zupełnie inny niż klimat polski. Jest kilka rzeczy, których każdy podróżujący do Japonii powinien się dowiedzieć. Pogoda w Japonii bywa zaskakująca.

Strefy klimatyczne Japonii


Wyspy Japońskie położone są w trzech strefach klimatycznych:
  • północna część kraju (Hokkaido oraz północna część Honsiu, na północ od 38°N) znajduje się w strefie umiarkowanej (to tutaj jest Sapporo)
  • środkowa i południowa część Honsiu, a także Sikoku, oraz Kiusiu (pomiędzy 31–38°N) znajduje się w strefie podzwrotnikowej (na tym obszarze skupię się w tym tekście, ponieważ to tutaj położone są wszystkie "główne" miasta Japonii)
  • południowa część Kiusiu i archipelag Riukiu (24–31°N) znajduje się w strefie zwrotnikowej

Mapa fizyczna Japonii, źródło: Wikipedia

Opierając się przy tym na klasyfikacji klimatów Köppena dojdziemy natomiast do wniosku, że duża część Japonii (a przynajmniej ta część, do której z największym prawdopodobieństwem udamy się w celach turystycznych) znajduje się w strefie klimatycznej subtropikalnej monsunowej, typu Cfa - oznacza to klimat umiarkowany ciepły z suchymi, mroźnymi zimami, oraz gorącymi, wilgotnymi latami. Klimat w tej części Japonii związany jest z cyrkulacją mas powietrza i układami barycznymi nad Azją i Oceanem Spokojnym, o czym piszę dalej.

Klasyfikacja klimatów Köppena, źródło: Wikipedia

Mapę w wyższej rozdzielczości można znaleźć tutaj.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Japan_map_of_K%C3%B6ppen_climate_classification.svg/600px-Japan_map_of_K%C3%B6ppen_climate_classification.svg.png

Pogoda w Japonii

 

Co to wszystko oznacza w praktyce? Warto zapoznać się z załączonymi diagramami klimatycznymi dla trzech miast: położonego w północnej części kraju Sapporo, znajdującego się w centralnej części wyspy Honsiu, Tokio, oraz położonej w południowej części wyspy Honsiu, Hiroszimy. Najniższe temperatury są w Sapporo, zaś najwyższe w Hiroszimie (chociaż różnice względem Tokio są niewielkie). Suma opadów w okresach zimowych jest najwyższa w Sapporo, zaś w okresach letnich - w Hiroszimie.

Sapporo, Tokio i Hiroszima

W okresach zimowych Japonia znajduje się pod wpływem zimnych mas powietrza znad kontynentu - do północnej części kraju dociera suche, mroźne powietrze znad Syberii, a nad tereny znajdujące się na wyspie Honsiu - suche, zimne powietrze znad półwyspu Koreańskiego i Chin. Jest to główny powód, dlaczego Japończycy noszą maseczki.

Sytuacja zmienia się w okresach letnich, kiedy to do Japonii docierają ciepłe, wilgotne masy powietrza znad Oceanu Spokojnego, przynoszące wysokie temperatury, oraz bardzo wysoką wilgotność powietrza, a także doprowadzające do monsunów.

Co każdy turysta powinien wiedzieć


Przede wszystkim należy nastawić się na to, że japońskie lato znacznie różni się od polskiego! Przyglądając się wykresom i porównując temperatury można dojść do wniosku, że japońskie lato nie jest cieplejsze od tego polskiego i - jeżeli porównamy tylko temperatury - można się z tym zgodzić. W tym momencie należy jednak wspomnieć o jeszcze jednym czynniku, który w bardzo dużym stopniu wpływa na odczuwanie temperatury otoczenia - mowa w tym miejscu o wilgotności powietrza. W Japonii często temperatury rzędu 20 stopni Celsjusza oznaczają - za sprawą bardzo wysokiej wilgotności powietrza - upały. Wybierając się do Japonii, należy mieć to na uwadze i odpowiednio się przygotować. Należy przede wszystkim zwiększyć spożycie wody i na bieżąco nawadniać organizm, również za pomocą napojów izotonicznych, (dwie najpopularniejsze napoje to Pocari Sweat oraz Aquarius) które kupimy w każdym sklepie spożywczym, także w tanich sklepach w Japonii, w których wszystko jest za 100 jenów.

Pogoda w Kyoto


Kyoto - miasto, do którego udaje się prawdopodobnie każdy turysta, znane jest z tego, że panujący w nim klimat przynosi mroźne zimy i niezwykle upalne i wilgotne lata. Kyoto położone jest w dolinie, otoczonej z trzech stron górami (z północy, zachodu i wschodu). Takie położenie sprawia, że wilgotne masy powietrza znad Oceanu Spokojnego gromadzą się w mieście i zalegając w nim, skutecznie przyczyniają się do wzrostu wilgotności i temperatury powietrza. Na skutek takiego położenia Kyoto jest praktycznie bezwietrzne, a nawiedzające miasto burze i monsuny bywają naprawdę potężne.

https://www.welt-atlas.de/datenbank/karten/karte-6-857.gif

Kiedy wybrać się do Japonii?


Moim zdaniem najlepszą porą na odwiedzenie Japonii, jest okres wiosenny (marzec - kwiecień) oraz jesienny (październik). Przylatując do Japonii wiosną będziemy mogli zobaczyć jak kwitną drzewa śliwy (ume), oraz czereśni, czy - jak kto woli - wiśni (sakura). Temperatury i wilgotność powietrza są w tym okresie najbardziej znośne. Nieco późniejsza jesień - najczęściej okolice listopada - oznacza przepiękny widok żółknących i czerwieniejących liści drzew (momiji) i nijak nie przypomina szarej polskiej jesieni.

Pogoda na Węgrzech [Pogoda Węgry] 
Balaton - gdzie pojechać?

Źródła/Resources:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz